Forum Stare Forum Rzeczypospolitej Eskwilińskiej Strona Główna FAQ Użytkownicy Szukaj Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja
Stare Forum Rzeczypospolitej Eskwilińskiej
nowa strona i forum: www.eskwilinia.tnb.pl
 Podstawowe informacje Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Marcin Wilczyński
Administracja państwowa



Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 2051 Przeczytał: 0 tematów

PostWysłany: Czw 13:31, 24 Gru 2009 Powrót do góry

UWAGA: DANE DOTYCZĄCE BUDYNKÓW WOLNOSTOJĄCYCH I PARCEL, PODANE NIŻEJ, NIE SĄ W PEŁNI AKTUALNE. ZAINTERESOWANI OBECNYM STANEM PRAWNYM MOGĄ SIĘ ZGŁOSIĆ PO INFORMACJĘ W MINISTERSTWIE GOSPODARKI.

Ekstrakt z rozporządzeń Ministra Gospodarki i ustaw gospodarczych

1. TRANSKACJE KUPNA-SPRZEDAŻY I UMOWY O PRACĘ

Przebiega w trzech etapach:
A. Strony zainteresowane w dowolny sposób uzgadniają ze sobą warunki transakcji.
B. Strony zainteresowane informują NBE o transakcji.
C. NBE rejestruje skutki umowy.
Umowy o pracę zawierane są analogicznie.

2. WNIOSEK O REJESTRACJĘ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

IMIĘ I NAZWISKO ZAKŁADAJĄCEGO/ZAKŁADAJĄCYCH:
RODZAJ DZIAŁALNOŚCI:
NAZWA:
SIEDZIBA:
PLANOWANA ILOŚC PRACOWNIKÓW:

Wniosek o rejestrację działalności gospodarczej może złożyć obywatel Rzeczypospolitej Eskwilińskiej oraz cudzoziemiec z ważnym prawem pobytu.
Wypełniony wniosek należy złożyć w Ministerstwie Gospodarki.

3. RODZAJE TOWARÓW
Towary w Eskwilinii dzielą się na kilka kategorii, różniących się właściwościami. Oto one.

A. Towary zużywalne i niezużywalne
Towary zużywalne to takie, które po ulegają zniszczeniu po pierwszym użyciu jako półprodukt lub towar konsumpcyjny. W Eskwilinii są to - żywność, ubrania zwykłe (po miesiącu używania), bawełna, jedwab, części przemysłowe, żelazo, drewno, tytoń, cygara, dachówki, materiały budowlane. Pozostałe towary można używać wielokrotnie.

B. Towary trwałe i nietrwałe
Część towarów to towary nietrwałe, tzn, wymagają przechowywania w odpowiednich warunkach, gdyż inaczej psują się. Należą do nich żywność, drewno, żelazo, tytoń i cygara.

Terminy ważności towarów prawidłowo przechowywanych:
żywność - 4 miesiące
drewno - nie podlega przeterminowaniu
żelazo - nie podlega przeterminowaniu
tytoń - nie podlega przeterminowaniu
cygara - nie podlega przeterminowaniu

Terminy ważności towarów nieprawidłowo przechowywanych:
żywność - 1 miesiąc
drewno - 2 miesiące
żelazo - 3 miesiące
tytoń - 2 miesiące
cygara - 1 miesiąc

C. Towary podstawowe
To takie, które każdy mieszkaniec wyspy musi kupić na miesiąc w określonej ilości. Należą do nich żywność (4 jednostki) i ubrania (1 jednostka).

D. Towary prestiżowe
Kupno niektórych towarów powoduje dodatkową korzyść w postaci punktów prestiżu (każdy obywatel posiada ich osobisty ranking). Są to:
jednostka luksusowych ubrań – 8pkt
mały lokalu – 8 pkt
średni lokalu – 12 pkt
duży lokalu – 15 pkt
budynek wolnostojący - 15 pkt
jednostka żywności ponad wymagane minimum - 2pkt
jednostka ubrań ponad wymagane minimum - 5 pkt
jednostka cygar - 5 pkt
komplet mebli - 8 pkt

4. LISTA TOWARÓW, ICH CENNIK I KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA
W podpunkcie a) zawarte są najważniejsze informacje dla chcących kupić dany towar, a w podpunkcie b) dla potencjalnych producentów. Jeśli nie istnieje przedsiębiorstwo produkujące dany towar, można go kupić w Magazynach Państwowych po podanej cenie.

1. Żywność 100 @ + 7 @ (VAT) za jednostkę
a) Jest to jeden z dwóch towarów podstawowych, tzn. takich, które każdy mieszkaniec wyspy musi kupić na miesiąc w określonej ilości. Co miesiąc należy kupić 4 jednostki żywności.
b) Do produkcji żywności wymagane jest posiadanie parceli (opis pod punktem 6) i pracowników (1 parcela na 1 pracownika). Wydajność pracownika wynosi 15 jednostek na miesiąc. Ponieważ jest to towar podstawowy, nie można ustalić dlań ceny wyższej niż podana.

2. Ubrania zwykłe - 460 @ + 32 @ (VAT) sztuka
a) Jest to jeden z dwóch towarów podstawowych, tzn. takich, które każdy mieszkaniec wyspy musi kupić na miesiąc w określonej ilości. Co miesiąc należy kupić 1 jednostkę ubrań.
b) Aby produkować ubrania trzeba posiadać - maszynę przemysłową (opis pod punktem 7), pracowników i odpowiednią liczbę parceli (opis w punkcie 6; cztery na każdą maszynę). Jedna maszyna przemysłowa wystarcza na 4 zatrudnionych pracowników. Wydajność jednego pracownika tkalni wynosi 15 sztuk miesięcznie. Półproduktem jest bawełna (opis pod punktem 4; z 3 jednostek bawełny produkuje się 1 ubranie). Ponieważ jest to towar podstawowy, nie można ustalić dlań ceny wyższej niż podana.

3. Ubrania luskusowe - 750 @ + 52 @ (VAT) sztuka
a) Nie jest to towar podstawowy, jego kupno nie jest obowiązkowe, chociaż w niektórych sytuacjach konieczne (np. minister w trakcie uroczystości państwowej nie powinien pojawić się w sportowym dresie ;) ). Jest kilka rodzajów ubrań lususowych - garnitur, frak, toga sędziowska lub adwokacka, mundur wojskowy... Technicznie niczym się nie różnią.
b) Produkcja ubrań luskusowych opiera się na dokładnie tych samych zasadach, co zwykłych ubrań, tylko kwestia półproduktów przedstawia się inaczej. Są nimi 3 jednostki bawełny (patrz następny punkt) i 1 jednostka jedwabiu (opis pod punktem 5). Cena podana wyżej jest tylko orientacyjna, przedsiębiorca może ustalić inną.

4. Bawełna - 100 @ (VAT-u nie pobiera się, gdyż jest to półprodukt)
a) Obecnie nie ma prywatnych plantacji, bawełnę można kupić tylko od państwa.
b) Do uprawy bawełny wymagane jest posiadanie parceli (opis pod punktem 6) i pracowników (1 parcela na 1 pracownika). Wydajność pracownika wynosi 15 jednostek na miesiąc. Cena podana wyżej jest tylko orientacyjna, przedsiębiorca może ustalić inną.

5. Jedwab - 250 @ (VAT-u nie pobiera się, gdyż jest to półprodukt).
Jedwab jest towarem importowanym. Nie można go więc produkować, a zakup jest możliwy tylko od państwa.

6. Parcela - 600 @ + 42 @ (VAT)
Parcela, czyli jednostka ziemi. Jest to jeden z ważniejszych punktów - potrzebne są do założenia przedsiębiorstwa (różna liczba, zależnie od charakteru firmy), czy budowy domu. Obecnie parcele można kupić zarówno od Skarbu Państwa (po podanej wyżej cenie), jak i od prywatnego właściciela.

7. Maszyna przemysłowa - 7000 @ (VAT-u nie pobiera się)
a) Maszyna jest potrzebna do produkcji wielu towarów - ubrań, mebli, AGD, zwijanych maszynowo cygar, części przemysłowych, budowy dróg i domów. Na każdą używaną maszynę przemysłową przedsiębiorstwo musi posiadać 4 parcele (patrz poprzedni punkt). Przy jednej maszynie można zatrudnić maksymalnie 4 pracowników, a ich wydajność zależy od produkowanego towaru.
b) Produkcja maszyny przemysłowej odbywa się w hucie. Huta musi posiadać co najmniej jedną maszynę przemysłową, odpowiednią liczbę parceli i pracowników. Półproduktem są części przemysłowe (5 jednostek na 1 maszynę; opis części pod punktem 8). Wydajność pracownika wynosi 1 maszynę przemysłową na miesiąc. Cena podana wyżej jest tylko orientacyjna, przedsiębiorca może ustalić inną.

8. Części przemysłowe - 1125 @ za jednostkę (VAT-u nie pobiera się)
a) Część przemysłowa jest półproduktem maszyny przemysłowej. Nie ma póki co prywatnych ich dostawców, można je kupić od Skarbu Państwa.
b) Produkcja części przemysłowych, tak jak i maszyn, odbywa się w hucie. Huta musi posiadać co najmniej jedną maszynę przemysłową, odpowiednią liczbę parceli i pracowników. Półproduktem jest żelazo (1 jednostka na 1 cześć; opis żelaza w następnym punkcie). Wydajność pracownika wynosi 4 jednostki części na miesiąc. Cena podana wyżej jest tylko orientacyjna, przedsiębiorca może ustalić inną.

9. Żelazo - 250 @ za jednostkę (VAT-u nie pobiera się)
a) Żelazo jest półproduktem części przemysłowych. Obecnie nie ma kopalni prywatnych, żelazo można kupić tylko od Skarbu Państwa, po cenie podanej.
b) Do produkcji żelaza potrzeba 1 szybu kopalnianego (opis w następnym punkcie) na każdego zatrudnionego pracownika. Wydajność pracownika wynosi 9 jednostek na miesiąc.

10. Szyb kopalniany - 800 @ + 56 @ (VAT) za jeden
Jest dla kopalni żelaza tym, czym parcela dla plantacji lub las dla tartaku. Wszystkie szyby kopalniane znajdują się w gminach i póki co można je kupić tylko od Skarbu Państwa. Jeden szyb wystarczy na jednego zatrudnionego pracownika.

11. Meble - 2500 @ + 175 @ (VAT) za komplet
a) Nie jest to towar podstawowy i jego kupno nie jest obowiązkowe. Obecnie nie ma firm produkujących meble, można je kupić tylko od Skarbu Państwa, po podanej wyżej cenie.
b) Do produkcji mebli wymagane są - maszyna przemysłowa (opis w punkcie 7; 1 maszyna na maksimum 4 pracowników), 4 parcele na każdą maszynę i pracownicy. Półproduktem jest drewno (5 jednostek na komplet mebli; opis drewna w następnym punkcie). Wydajność pracownika wynosi 1 komplet mebli na miesiąc. Cena podana wyżej jest tylko orientacyjna, przedsiębiorca może ustalić inną.

12. Drewno - 250 @ za jednostkę (VAT-u nie pobiera się)
a) Drewno jest półproduktem mebli. Póki co nie ma prywatnych tartaków, drewno można kupić wyłącznie od Skarbu Państwa.
b) Produkcja drewna odbywa się w tartaku. Potrzebuje on do funkcjonowania parceli leśnych (1 na każdego pracownika; opis w następnym punkcie) i pracowników. Wydajność pracownika wynosi 9 jednostek na miesiąc. Cena podana wyżej jest tylko orientacyjna, przedsiębiorca może ustalić inną.

13. Parcela leśna - 700 @ + 49 @ (VAT) za jedną
Można je kupić od Skarbu Państwa po podanej wyżej cenie. Jest konieczna do założenia tartaku.

14. Cygara - 300 @ + 21 @ za jednostkę
a) Jest to towar luksusowy, więc jego kupno nie jest oczywicie obowiązkowe. Póki co można je kupić tylko od Sarbu Państwa.
b) Produkcja cygar może odbywać się w dwojaki sposób. Po pierwsze mogą to być cygara zwijane maszynowo. Wtedy trzeba kupić maszynę przemysłową (opis pod punktem 7), 4 parcele na każdą maszynę i pracowników. Wydajność pracownika wynosi wówczas 9 jednostek cygar. Sposób tradycyjny polega na ręcznym zwijaniu cygar. Wystarczy wtedy jedynie zatrudnić pracowników, lecz ich wydajność wynosi tylko 4 jednostki na miesiąc. Półproduktem jest tytoń - 1 jego jednostka na 1 jedną jednostkę cygar.

15. Tytoń - 150 @ (VAT-u nie pobiera się) za jednostkę.
a) Brak jest prywatnych plantacji tytoniu, można go kupić tylko od Skarbu Państwa. Jeśli kupuje się tytoń na własne potrzeby, a nie w celach przemysłowych - do ceny dodaje się VAT.
b) Plantacja tytoniu potrzebuje do funkcjonowania parceli (jedna na jednego pracownika) i pracowników. Wydajność pracownika wynosi 15 jednostek tytoniu miesięcznie.

16. Lokal - cena zależy od rozmiaru
Lokal może służyć zarówno jako mieszkanie jak i jako siedziba firmy lub partii politycznej. Są trzy jego rozmiary - mały, średni i duży, po cenach odpowiednio 10000 + 700 @, 20000 + 1400 @ i 30000 + 2100 @. Lokal można również wynająć za 250, 500 lub 750 @ miesięcznie.

17. Magazyn - 2000 @ + 140 @ (VAT); najem magazynu 500 @/miesiąc
Służy do przechowywania towarów nietrwałych. Firmy mogą kupić własny magazyn albo skorzystać z magazynów państwowych lub prywatnych. Pojemność magazynu wynosi 150 jednostek.

18. Budynek wolnostojący - cena zależna od rozmiaru
Zarówno osoby prywatne, jak i państwo mogą być zainteresowani w budowie innych budynków, niż opisane w poprzednich punktach. Budynki takiego to np. domki jednorodzinne, gmachy sądów, teatrów, ratusze itp. Do ich budowy potrzebne są materiały budowlane (patrz następne punkty). Przy każdej budowie należy policzyć kubaturę ścian i fundamentów oraz powierzchnię dachu (w razie problemów proszę się zwrócić do ministra gospodarki).
Oprócz tego należy zatrudnić pracowników. Płaca pracownika liczona jest w stawkach dziennych (minimum 40 @), a wydajność jednego wynosi 2m sześcienne mat. budowlanych lub 2m kwadratowe dachówek na dzień pracy.

19. Materiały budowlane - 100 @ + 7 @ (VAT) za metr sześcienny
Konieczne do budowy domów i dróg. Nie można ich produkować, zakup jest możliwy tylko od Skarbu Państwa.

20. Dachówki - 30 @ + 2,1 @ (VAT) za metr kwadratowy
Konieczne do budowy domów. Nie można ich produkować, zakup jest możliwy tylko od Skarbu Państwa.


Ostatnio zmieniony przez Marcin Wilczyński dnia Pon 16:51, 21 Lut 2011, w całości zmieniany 8 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme
Wszystkie czasy w strefie GMT